Dofinansowanie na sport w gminach

Gminy i inne ośrodki samorządowe finansowania klubów sportowych z własnego budżetu. Aby móc otrzymać pomoc pieniężną na inwestycje związane ze sportem, musi wcześniej zastosować odpowiednie tryby przewidziane dla wydatkowania środków na te cele.

Na początku każdego roku gminy muszą zadecydować o budżecie, podejmując w tym zakresie uchwałę budżetową. Budżet jednostek samorządu terytorialnego jest szczegółowym planem dochodów i wydatków tego podmiotu. Zatem uchwała budżetowa określa łączną kwotę wydatków i wyodrębnia na co dokładnie będą wydane dane kwoty.

Według ustawy opisującej zakres pracy samorządów terytorialnych, zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty gminnej jest jednym z zadań wewnętrznych gminy. Do tych zadań  w szczególności należą  sprawy związane z kulturą fizyczną, turystyką i utrzymaniem publicznych środków rekreacyjnych i sportowych. Jeżeli publiczny klub lub inny ośrodek sportowy nie jest podmiotem gminy działającym w celu osiągnięcia zysku może otrzymywać dotacje od gminy.

Jak uzyskać środki publiczne dla prywatnych klubów?

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku niepublicznych podmiotów sportowych. Dzięki temu, że kluby i stowarzyszenia sportowe są organizacjami pozarządowymi podlegają one przepisom ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Regulacje opisane w tej ustawie pozwalają im na realizację zadań publicznych związanych ze sportem i korzystania przy tym z środków publicznych. Umożliwia im to również branie udziału w konkursach ofert organizowanych przez jednostki administracji publicznej. Ustawa daje również możliwość na to, żeby władze samorządowe przeznaczyły na klub środki poprzez określenie tego celu, jako dobro publiczne.

Możliwości dofinansowania dla gmin

Władze gminne powinny regularnie śledzić dostępne programy Ministerstwa Sportu związane z rozwojem infrastruktury sportowej i sportu ogólnie. Przykładowo,  w 2020 r. Ministerstwo przeznaczyło 200.000.000 zł na wsparcie inwestycji dotyczących obiektów sportowych na terenie całego kraju. Program nie tylko finansował budowę nowych obiektów, ale również przebudowę i remont tych istniejących. Program obejmował:

• – obiekty przyszkolne
  • obiekty służące klubom sportowym
  • infrastrukturę ogólnodostępną

Ministerstwo Sportu przewiduje organizację kolejnej edycji programu w I kwartale 2021 r.